Μεγάλο Ντέρμπι, Μεγάλες συγκινήσεις λεπτό προς λεπτό

Το φιλμ του μεγάλου Ντέρμπι όπως μόνο ο φακός του δεξιού μπακ το κατέγραψε.

90′ +3 Λήξη του αγώνα . Δόξα σοι ο θεός του ποδοσφαίρου !

88′ Υπνηλία στην εξέδρα. Ναι! έχουμε οφσάιντ κατά του παναθηναϊκού σε κανονικό ξεπέταγμα του Κλέιτον. Ξέσπασμα της εξέδρας σε πανηγυρισμούς

85′ Κίτρινη κάρτα: Σπυρόπουλος

84′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό Ο Κλέιτον στη θέση του Σαλπιγγίδη

82′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Ο Όσκαρ στη θέση του Τζόρτζεβιτς

82′ οφσάιντ για να μη ξεχνιόμαστε

79′ Κίτρινη κάρτα: Χριστοδουλόπουλος

77′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό Ο Μενδρινός στη θέση του Πατσατζόγλου

75′ Κίτρινη Κάρτα: Μπελούτσι

70′ Ο Καραγκούνης το φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα στο δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη. Ευκαιρία ύστερα από τι άλλο? Από φάουλ

69′ Κίτρινη Κάρτα: Γκαλέτι

66′ Σουτ του Μπελούτσι από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε εύκολα ο Γκαλίνοβιτς. Ελέγχεται για φάουλ κατά του τερματοφύλακα επειδή η μπάλα ανέπτυξε υπερβολική ταχύτητα.

65′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Ο Χριστοδουλόπουλος στη θέση του Ρουκάβινα

62′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό: Ο Σπυρόπουλος στη θέση του Ιβανσιτς

60′ Κίτρινη Κάρτα: Πάντος

58′ Δεύτερη κίτρινη, κόκκινη κάρτα στον Σαριέγκι για μαρκάρισμα πάνω στο Γκαλέτι

56′ Κίτρινη Κάρτα: Ντιόγο

53′ Κίτρινη Κάρτα: Βαβζίνιακ

52′ Καλό σουτ του Ίβανσιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικοπολίδη. Ε! Δώσε κάνα φάουλ

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+2′ Ημίχρονο

44′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Ο Ζεβλάκοφ στη θέση του τραυματία Άντζα

39′ φάουλ γιατί μας έλλειψε

30’ οφσάιντ έτσι για να έχουμε

28′ οφσάιντ και φάουλ ταυτόχρονα

27′ φάουλ κατά παντός υπευθύνου

25′ Κίτρινη Κάρτα: Ντουντού

22′ Κίτρινη Κάρτα: Σαριέγκι

20’ φάουλ για τον Ολυμπιακό

15’ οφσάιντ κατά του Παναθηναϊκού

13′ οφσάιντ κατά του Ολυμπιακού

7′ Φάουλ για τον Ολυμπιακό

5’ οφσάιντ κατά του Παναθηναϊκού

1′ Έναρξη του αγώνα

Επιμύθιο:

Κάποτε οι οπαδοί των δυο αιωνίων εισήρθαν στο τερέν και διέκοψαν ετσιθελικά ένα παιχνίδι φιάσκο μεταξύ ολυμπιακού παναθηναϊκού που θύμιζε περισσότερο φιλικό παρά ντέρμπι. Τότε εκείνη την εποχή που τα πράγματα ήταν αγνά και όμορφα στις εξέδρες , παρέες χρωματικά ανάμικτες πήγαιναν και βλέπαν το ματς χωρίς ακρότητες και συνέβαιναν όλα τα κλισέ που ακούμε καμία φορά από τους παλιότερους. Σήμερα ο οπαδός, ανεξαρτήτου χρώματος, όσο πωρωμένος με το αποτέλεσμα να είναι βάζει κάπου και τα όρια της ανοχής του για το θέαμα και τη ποιότητα ποδοσφαίρου που παρακολουθεί ή αλλιώς για την μπάλα που η σκοπιμότητα των ισορροπιών και των άχρηστων διαιτητών τον αφήνει να δει. Η μέρα που οι οπαδοί θα εισέρθουν πάλι για να διακόψουν την παρωδία που τους προσφέρουν δε θα αργήσει να έρθει….και εγώ ο ειδήμων της μπάλας θα είμαι ένας από αυτούς.